Kuklalarla Çocuk Masalları Projesi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarafından Desteklenmeye Değer Görüldü

Üniversitemiz Okul Öncesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Erdinç Öcal’ın önerdiği “Kuklalarla Çocuk Masalları” projesi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmeye değer görüldü. Muş’taki okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanacak olan proje günümüzde çocukların masallara yönelik ilgilerinin kaybolması sebebiyle ortaya çıktı. 

Muş Alparslan Üniversitesi kukla-karagöz yapım ve oynatım atölyesinde öğrencilerle pandemi dönemi öncesinde Erdinç Öcal liderliğinde canlandırılacak masalların kuklaları oluşturulmuştu. Yapılan 28 ipli kuklanın kostüm eksikleri T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla bu yıl tamamlandı. Dr. Erdinç Öcal’ın masallardan uyarladığı senaryolar Muş’ta ikamet eden 20 okul öncesi öğretmen adayıyla çevrimiçi provalar ile çalışılmaya başladı. 2021 yılının Temmuz ayına kadar belirlenecek okul öncesi eğitim kurumlarında masal kahramanlarının kuklaları çocuklarla buluşacak. Geleneksel sanatlarımızdan kukla sanatını çocuklara aşılamayı da hedefleyen projede masallar kuklalarla canlandırılacak.

‘‘Çocuk masallarını tekrar gündeme getirmek istedik.’’

Proje sayesinde çocukların teknolojik gelişmelere bağlı olarak bilgisayar, tablet, telefon ve sanal bağımlılık ile unuttukları masalları tekrar hatırlayacaklarını ifade eden Dr. Erdinç Öcal, konuyla ilgili düşüncelerini ifade etti. Öcal’ın konu hakkındaki ifadeleri şu şekilde: ‘‘Çocukların günümüzde masallara yönelik değerlerinin kaybolduğunu gözlemledik. Bunun nedeninin de teknolojik gelişmelere bağlı bilgisayar, tablet, telefon ve sanal bağımlılık olduğu kanısına vardık. Belirlediğimiz çocuk masallarını farklı tekniklerle çocukların zihninde tekrar gündeme getirmek istedik. Bunun için önce bu masalları senaryolaştırdık ve karakterlerin kuklalarını yaptık. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının projemizi desteklemesiyle kuklalarla günümüzde değerini yitirmiş masalları Muş’ta çocuklarla buluşturacağız. Pandemi nedeniyle kültürel ve sosyal boyutlarda yeteri kadar faaliyete katılamayan çocuklarımız için, kuklalarla çocuk masallarının etkili ve verimli bir çalışma olacağı kanaatindeyiz.  Projemizle çocukların teknolojik gelişmelere bağlı olarak bilgisayar, tablet, telefon ve sanal bağımlılık ile unuttukları masalları tekrar hatırlayacaklarını düşünmekteyiz. Büyük özveri ve keyifle devam eden proje, erken çocukluk döneminde kuklalar ile ilgili yapılacak olan çalışmalara da ışık tutmaktadır.’’

 

Konuyla ilgili Anadolu Ajansı (AA) tarafından yapılan haber için tıklayınız