2019-2020 Bahar Dönemi Final Sınavı Kuralları

T.C.

MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ

EĞİTİM FAKÜLTESİ

ÇEVRİMİÇİ SINAV KURALLARI

 1. 2019-2020 Akademik Yılı Bahar Dönemi Yarıyıl sonu, Bütünleme ve Mazeret Sınav Programı http://egitim.alparslan.edu.tr/index.php/2020/05/18/2019-2020-bahar-donemi-final-sinavi-programi/ adresinde ilan edilmiştir. Öğrenciler bu programda kendi sınıfının gün ve saatlerinde sınava girecektir.
 2. Sınavlara masaüstü bilgisayar / dizüstü bilgisayar ve mobil cihazlar (telefon, tablet bilgisayar) kullanılarak girilebilmektedir.
 3. Sınavlar, Google Classroom Platformundaki sanal sınıflarda Çevrimiçi Sınav, Performans Ödevi ve Çevrimiçi Mülâkat şeklinde yapılacaktır.
 4. Çevrimiçi Sınav, Google Classroom Platformundaki sanal sınıflarda ve bu sisteme entegre olan Google Formlar uygulaması ile yapılacaktır.
 5. Sınavlara masaüstü bilgisayar/dizüstü bilgisayar kullanılarak girildiğinde, web tarayıcısında Google oturumuna kesinlikle kurumsal öğrenci (…@alparslan.edu.tr uzantılı) maili ile oturum açılması gerekmektedir. Web sayfasında kurumsal olmayan başka bir mail açıksa sınava girişte sıkıntı yaşanmaktadır.
 6. Sınavlara telefon ya da tablet bilgisayar gibi mobil cihazlar kullanılarak girildiğinde, Google classroom programında kesinlikle kurumsal öğrenci (…@alparslan.edu.tr uzantılı) maili ile oturum açılması gerekmektedir. Sanal sınıfta sınava girildiğinde Google Formlara yönlendirme yapılmaktadır. Bu yönlendirmede classroom programından çıkıp yeni bir web tarayıcısı açılmaktadır. Açılan bu web tarayıcısında kurumsal öğrenci (…@alparslan.edu.tr uzantılı) maili açıksa sınav başlamakta, açık değilse oturumun açılması (kurumsal öğrenci maili ve şifresi ile) istenmektedir. Eğer bu web tarayıcısında kurumsal olmayan başka bir mail (Gmail/Hotmail/iCloud vb.) açıksa sınava girişe izin vermemektedir. Sınavlara girişte sıkıntı yaşanmaması için bu konulara azami dikkat edilmesi ve tercihen masaüstü bilgisayar/dizüstü bilgisayar kullanılması önerilmektedir. Bu konuda sorumluluk öğrenciye aittir.
 7. Sınava girmeden önce ders öğretim elemanının varsa yönerge ve direktifleri mutlaka dikkate alınmalıdır.
 8. Öğrenci, sınav saatinden önce Google Classroom Platformunda dersin sanal sınıfına kurumsal öğrenci (…@alparslan.edu.tr uzantılı) mailleriyle girecek ve dersin öğretim elemanının sınavı yayınlamasını bekleyecektir. Sınav yayınlandığında sınavı açıp altta bulunan Google Formlar belgesine tıklayarak sınavı başlatacaktır. Ad Soyad, Şube ve Öğrenci No bilgileri hatasız şekilde girildikten sonra sorular cevaplanacaktır. Cevaplama bittikten sonra Gönder butonuna basılarak sınav bitirilecektir. Sınav bittikten sonra Google Classroomda başka bir işlem yapılmasına gerek yoktur.
 9. Performans Ödevi, Google Classroom Platformundaki sanal sınıflarda yapılacaktır. Öğrenci ödevlerini dersin öğretim elemanının belirlediği son tarihe kadar video kaydı, ses kaydı, fotoğraf ve belge (pdf, word belgesi vb.) şeklinde sisteme yükleyebilecektir.
 10. Çevrimiçi Mülâkat, Google Classroom Platformundaki sanal sınıflarda, bu sisteme entegre olan Google Meet uygulaması ile online olarak yapılacaktır. Sınava bilgisayarla katılacak öğrencinin webcam ve mikrofonunun bulunması gerekmektedir. Öğrenci sınav saatinden önce Google Classroom Platformundaki sanal sınıfı açıp bekleyecektir. Dersin öğretim elemanı canlı yayın linkini paylaştığında linke tıklayarak canlı yayına katılıp sınavını olacaktır.
 11. Sınav bittikten sonra sınavın değerlendirmesi dersin öğretim elemanı tarafından yapılacak ve Google Classroom Platformundaki sanal sınıflarda ilan edilecektir. Sınav sonuçları daha sonra Muş Alparslan Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sisteminde de ilan edilecektir.
 12. Sınav esnasında yaşanabilecek teknik aksaklıklardan (bilgisayar ya da mobil cihazların saatinin güncel olmaması, şarj bitmesi, cihaz kilitlenmesi, kopma yaşanması, elektriksel ve internet bağlantı sorunları vb.) öğrenci sorumludur. Sınava girmeden önce cihaz ve işletim sisteminin düzgün çalıştığından, internet bağlantısının sorunsuz olduğundan emin olunmalıdır.
 13. Sınava girmek için bilgisayar ve internet imkânı olmayan öğrencilerimiz, üniversitemiz yerleşkelerindeki bilgisayar laboratuvarlarını rezervasyon yaptırmak suretiyle kullanabilecektir.

Rezervasyon için: İsa SEVER Telefon: 0 436 249 11 14

 1. Sınav sorularının herhangi bir şekilde kopyalanması, çoğaltılması, dijital ortamlarda paylaşılması suç teşkil ettiğinden cezai yaptırımları bulunmaktadır. Etik ihlalinde bulunduğu tespit edilen öğrencilerle ilgili Muş Alparslan Üniversitesi Öğrenci Disiplin Yönetmeliğine göre işlem yapılır.

Muş Alparslan Üniversitesi

Eğitim Fakültesi Dekanlığı